• WIGILIA SZKOLNA

          • 20 grudnia, w ostatni dzień przez przerwą świąteczną, odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Była to okazja do wspólnego kolędowania, połamania się opłatkiem i złożenia sobie życzeń.

            Akademię przygotowali uczniowie klas szóstych. Przedstawili krótką narrację na temat tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych, przeplataną recytacją świątecznych wierszy. Podobnie jak w ubiegłym roku wszyscy uczniowie mogli się włączyć w przedstawienie, bowiem każda klasa przygotowała i odśpiewała kolędę lub, tak jak nasze pierwszaki, zatańczyła choreografię świąteczną. Góralskie pastorałki zaśpiewały dla nas także Nucicki.

            Uroczystość była niezwykle wzniosła i bogata we wzruszenia, a piękne życzenia, składane sobie nawzajem, słychać było z każdej części sali gimnastycznej. Pozostaje nam mieć nadzieję, że wszystkie się szybko spełnią!

             

          • I KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

          • Podczas pierwszego spotkania Rady Rodziców z jej strony pojawiła się nieśmiała sugestia, by zorganizować w naszej szkole kiermasz świąteczny. Pomysł nowy, wszak to przecież impreza, jakiej jeszcze nie było. Jednak wszyscy wiemy, że w okresie przedświątecznym tego typu wydarzenia organizowane są dosyć często więc i my postanowiliśmy spróbować. Jako debiutanci w tym zakresie długo zastanawialiśmy się, jak tę ideę wcielić w życie.

            Na początek należało określić cel. W tym wypadku nie było problemu, bowiem społeczność naszej szkoły aktywnie uczestniczy w pracach szkolnego Wolontariatu, który od ubiegłego roku wspomaga finansowo chłopca o imieniu Chris, naszego kolegę z Kongo Brazaville. Rozpoczęliśmy zatem długotrwałe przygotowania.

            Uczniowie, dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, wykonali przepiękne dekoracje świąteczne - były wśród nich choinki z makaronu, własnoręcznie wykonane bałwanki i bombki, domowe pierniczki i przetwory oraz wiele innych wspaniałych ozdób i świątecznych rekwizytów. Zaangażowali się także nauczyciele - oni również przynosili rozmaite łakocie i ozdoby. Niezastąpione mamy upiekły przepyszne ciasta, które obok dekoracji zagościły na naszych kiermaszowych stołach. Aby nadać uroczystości prawdziwie świąteczny klimat i atmosferę postanowiliśmy zorganizować także towarzyszący kiermaszowi koncert. Wystąpili na nim nasi uczniowie - śpiewali kolędy, pastorałki, tańczyli - jednym słowem zaprezentowali cały wachlarz swoich umiejętności i talentów. Koncert poprzedzały długotrwałe próby i przygotowania - o perfekcyjną prezencję naszych artystów zadbała pani Agata Chlipała. Na naszej sali gimnastycznej pojawiła się świąteczna dekoracja i tradycyjna choinka, przystrojona w światełka i pierniki.

            16 grudnia nasz pomysł został urzeczywistniony. Był to dzień, który wszystkim przyniósł wiele niespodzianek - sala gimnastyczna po prostu pękała w szwach. Chyba nikt z nas nie spodziewał się aż takiej frekwencji! Wszyscy ze wzruszeniem oglądali występy, otworzyli serca (oraz portfele) i nasze ozdoby wręcz znikały ze stołów. Domowe ciasta i pierniki cieszyły podniebienia, grane i śpiewane przez uczniów utwory, tańczone układy choreograficzne nie jeden raz wywoływały świąteczną zadumę. Jak zwykle wspaniały popis dały Nucicki; należą im się brawa, szczególnie, że po raz pierwszy w tym roku zaprezentowali się w nowym, troszkę młodszym składzie. Jednym słowem - wszystko wypadło znakomicie. Jednak chyba największym zaskoczeniem była zebrana kwota - 2200,12 zł.

            Nasz I Kiermasz Bożonarodzeniowy nie doszedłby do skutku, gdyby nie pomoc i współpraca wielu osób. Serdeczne podziękowania należą się zatem:

            1. Radzie Rodziców - za ogromne wsparcie, jakiego nam udzieliła oraz za wszelkie dobra, jakie znalazły się na stołach;

            2. Uczniom, za przyniesione ozdoby (tutaj także dziękujemy Rodzicom za pomoc w ich wykonaniu) oraz za wspaniałe występy. Wiemy, że wymagało to od nich ogromnej pracy i tym bardziej jesteśmy niezmiernie wdzięczni;

            3. Gronu pedagogicznemu, pani sekretarce i pracownikom obsługi naszej szkoły, za życzliwość i współpracę;

            4. Szkolnej grupie wolontariatu, pod kierunkiem siostry Danuty, za wykonanie ozdób i wszelką pomoc;

            5. Panu Pawłowi Dłubaczowi, za przepiękne zdjęcia jakie dla nas wykonał

            oraz wszystkim innym, którzy nas wspierali.

            I Kiermasz Bożonarodzeniowy był naszym wspólnym sukcesem i tylko utwierdza nas to w przekonaniu że warto działać. Możemy już dzisiaj ogłosić z pełną odpowiedzialnością, że będziemy kontynuować naszą działalność, a Kiermasze Bożonarodzeniowe wpiszą się na stałe w nasz szkolny kalendarz.

            zdjęcia     https://we.tl/t-RMfFpSJRaA

          • MIKOŁAJKOWY WYJAZD KL. V DO KRAKOWA

          • 12 grudnia uczniowie kl. V pod opieką wychowawczyni p. Danuty Tarchały oraz p.Anny Ligęzy i p. Doroty Chlipały wzięli udział w wycieczce do Krakowa.

            Najpierw udaliśmy się do teatru Groteska, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. "Ronja córka zbójnika". Kolejnym punktem naszej wycieczki było studio RMF FM znajdujące się pod Kopcem Kościuszki. W studio czekał na nas pan Krzysztof Nepelski, który oprowadził nas po korytarzach i pomieszczeniach radiowych. Odwiedziliśmy  również profesjonalne studio RMF MAXXX. Poznaliśmy specyfikę pracy i atmosferę panującą w rozgłośni. Mieliśmy okazję posłuchać na żywo faktów o godz. 1500. Wizyta ta dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń i była ogromnym przeżyciem. Może ktoś z naszej klasy zostanie dziennikarzem radiowym?? Kto wie?? Wizytą w RMF-ie wsparliśmy finansowo fundację pomocy dzieciom niepełnosprawnym i ich rodzinom.

          • MIKOŁAJKOWY WYJAZD DO KINA KLAS VII I VIII

          • 13 grudnia 2019 r. roku uczniowie klas VII i VIII wraz z wychowawczyniami p. M. Wołek, p. J. Chrobak i p. dyrektor B. Konopką wzięli udział w wycieczce do kina Helios w Nowym Sączu. Obejrzeli film pt. „Magiczne święta Ewy”. Fabuła filmu rozgrywa się w przepięknej, zimowej scenerii Świąt Bożego Narodzenia. Film zwraca uwagę na więzi międzypokoleniowe, zwyczaje świąteczne i tradycje. Po obejrzeniu filmu uczestnicy wycieczki mieli jeszcze czas na zakupy w galerii. Wszystkim udzieliła się magia świąt a obejrzany film skłonił do rozmyślań. Pełni wzruszeń i pozytywnych wrażeń wróciliśmy do domu.

          • KLASY 6 W NOWYM SĄCZU

          • 10 grudnia klasy szóste wraz z wychowawczyniami (paniami Agnieszką Dydą i Marią Michałczak) oraz pod opieką pani Beaty Mozdyniewicz wybrały się na wycieczkę do Nowego Sącza.

            Najpierw obejrzeliśmy spektakl pt. „Przepis na bajkowe święta”, który pozwolił poczuć cudowną atmosferę i ducha zbliżających się świąt. Po spektaklu uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych, które prowadził dla nas pan Krzysztof Pomietło, założyciel Teatru Nowego w Nowym Sączu. Opowiedział nam o pracy aktorów oraz o wysiłku, jaki muszą często w nią wkładać. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę – ćwiczenia oddechowe, ruchowe i wielką improwizację!

            Kolejnym punktem programu był park trampolin Jumpmania. Pod czujnym okiem trenerów wszyscy bawili się znakomicie. Wśród zabaw były między innymi salta, skoki z wysokości do gąbek i zbijany – w tych ostatnich aktywnościach nawet panie wychowawczynie dały się namówić na odrobinę szaleństwa! Po dwóch godzinach fantastycznej zabawy wyjechaliśmy w drogę powrotną do Ochotnicy.

            W dzisiejszej wycieczce towarzyszyli nam także uczniowie klasy szóstej z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej, pod opieką pani Małgorzaty Kędzierskiej.

          • MIKOŁAJ W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • 6 grudnia to dzień wyczekiwany przez wszystkie dzieci, które podekscytowane wypatrują nadejścia Mikołaja.

            W dniu tym dzieci z oddziału przedszkolnego pojechały do Łącka - Sali Zabaw Nibylandia, gdzie miło spędziły czas na zabawie. Oprócz zabawy czekała je tam miła niespodzianka - spotkanie z Mikołajem. A że dzieci bardzo starają się być grzecznymi, każde z nich zostało obdarowane upominkiem. Po pożegnaniu Mikołaja na twarzach dzieci jeszcze długo gościł uśmiech i szczęście. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku...

          • MIKOŁAJKI

          • Dnia 5 grudnia 2019 roku dzieci z klas I-III wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę mikołajkową do kina „Sokół” w Nowym Sączu na film animowany pt. „Kraina Lodu 2”.

            Głównym celem i założeniem programowym wyjazdu było kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, integracja dzieci oraz wzmocnienie więzi koleżeńskich.

            Nasz pobyt w kinie rozpoczął się od spotkania ze świętym Mikołajem. Dzieci zostały zaproszone do wspólnych konkursów mikołajkowych, podczas których rozdawane były drobne upominki. Następnie obejrzały baśniową produkcję Disneya „Kraina Lodu 2”.

            Film dostarczył wszystkim widzom całej masy wzruszeń, opowiadając o wartości rodziny i poświęceniu dla innych. Znalazło się też miejsce na chwilę zadumy nad destrukcyjną potęgą strachu i ignorancji. Poważniejsze tony były jednak doskonale równoważone przez zwariowane sceny komediowe czy sekwencje pełne dynamicznej akcji. Dużym plusem animacji była też świetna aranżacja muzyczna.

            „Kraina Lodu 2” ma w sobie tyle dobra, że sam film pozostanie w naszych sercach na dłużej. Wszyscy pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. To był bardzo udany dzień.

            Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi.

            Anna Ligęza

             

          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          • Trzeciego grudnia 2019 roku klasa pierwsza wraz z wychowawczynią panią Anną Ligęzą uczestniczyła w zajęciach organizowanych przez GBP w Ochotnicy Dolnej z okazji Dnia Pluszowego Misia.

            W zajęciach uczestniczyły również niepełnosprawne dzieci z OREW -u w Ochotnicy Dolnej. Spotkanie miało, oprócz waloru edukacyjnego i wychowawczego, bardzo integrujący charakter.

            Uczniowie przynosili ze sobą swoje ulubione pluszaki, którymi chętnie wspólnie się bawili. Wysłuchali również ciekawych “misiowych” opowieści oraz uczestniczyli w “misiowych” zabawach. Wykonywali też piękne “misiowe” obrazki.

            Zadowoleni z interesujących zajęć oraz ze sprzyjającej aury (spadł przecież pierwszy śnieg, dający wiele ciekawych możliwości ruchowych) wróciliśmy do szkoły.

          • GRA TERENOWA

          • 19 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w grze terenowej, organizowanej w ramach projektu „Śladami pamięci”. To nie pierwsza nasza aktywność związana z tym projektem, bowiem wcześniej uczniowie wypełniali ankiety, dotyczące wyznaczenia miejsc wydarzeń historycznych na terenie Ochotnicy Dolnej, a także uczestniczyli w prelekcji prowadzonej przez pana Wojciecha Muleta.

            W dzisiejszej grze szkołę reprezentowało 9 uczniów; pięciu z nich zostało wskazanych przez organizatorów jako autorzy najciekawszych ankiet (Bartek Młynarczyk, Wiktoria Tarchała, Ula Barnaś, Asia Jagieła i Piotr Chlipała), czwórka natomiast to osoby, które uzyskały najwyższy wynik w szkolnym etapie konkursu historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” (Mateusz Konopka, Magda Giemzik, Wiktoria Ptaszek i Oliwia Nowogórska). Opiekę nad naszą drużyną sprawowała pani Agnieszka Dyda.

            Celem wszystkich szkolnych drużyn było odnalezienie pierścienia, ukrytego w miejscu, do którego dotarcie umożliwiało rozwiązanie kilku zagadek. Zakodowane podpowiedzi rozmieszczone były w miejscach zlokalizowanych na terenie osiedli leżących w okolicy Urzędu Gminy. By je odczytać, należało być w stałym kontakcie ze „sztabem”, który znajdował się w WOK-u.

            Drużyna naszej szkoły zwyciężyła, dotarła najszybciej do piwnicy pod Brzyzkiem i odnalazła schowany pod jednym z kamieni pierścień. Uczniowie otrzymali upominki oraz egzemplarze książki autorstwa pana Krzysztofa Petka, dziennikarza, reportażysty i organizatora wypraw oraz szkół przetrwania, który przygotował i prowadził całą zabawę.

            Dzisiejszy dzień był niezwykle emocjonujący, a adrenalina towarzysząca rywalizacji dodawała energii wszystkim uczestnikom, którzy na tych kilka godzin mogli zmienić się w detektywów.

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • W dniu 8.11.2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Następnie uczniowie kl. VII pod opieką pani J. Chrobak przedstawili montaż słowno - muzyczny, w którym przypomnieli ważne wydarzenia historyczne, które doprowadziły do powrotu Polski na mapę Europy po 123 latach niewoli. Akademia ta, była dla wszystkich lekcją historii i patriotyzmu, wyrazem wdzięczności i uznania dla wszystkich, którzy walczyli i oddali życie, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami.

             

          • KLASA IV W TEATRZE

          • 5 listopada 2019 r. klasa czwarta wybrała się do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na spektakl "Akademia Mr Kleks" na motywach utworu Jana Brzechwy.

            Towarzyszyły im: wychowawczyni - Małgorzata Jandura, polonistka - Agata Chlipała oraz mama - Anna Cwynar.

            "Akademia Mr Kleks" to bardzo nowoczesna adaptacja dzieła Brzechwy, z elementami hip-hopu, rapu i street - dance, bardzo wciągająca i z pozytywnym przekazem. Spektakl zrobił na czwartakach ogromne wrażenie.

          • AKCJA "SZKOŁA PAMIĘTA"

          • W piątek 25 października wszyscy uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tejże akcji jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            W ramach akcji podjęto w szkole szereg działań. Zorganizowano wycieczki patriotyczne pod pomnik ofiar „Krwawej Wigilii” i na cmentarz parafialny, gdzie znajdują się mogiły zasłużonych nauczycieli naszej szkoły i mieszkańców Ochotnicy. Uczniowie pod kierunkiem wychowawców porządkowali groby i również zapalili znicze na opuszczonych, i zapomnianych mogiłach. Uczestnicy akcji oprócz tego, że odwiedzili lokalne miejsca pamięci i zgłębili ich historię, to także pod czujnym okiem wychowawców przypomnieli sobie jak należy zachowywać się na cmentarzu i jak pielęgnować pamięć o zmarłych.

          • ŚLUBOWANIE KLASY I

          • 24 października 2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania na uczniów dzieci z klasy pierwszej. Pierwszoklasiści z dumą zaprezentowali starszym kolegom, nauczycielom i rodzicom swój program artystyczny. Pierwszaki z przejęciem śpiewały piosenki i deklamowały wiersze. Mali artyści byli nagradzani gromkimi brawami. Po części artystycznej dzieci złożyły przyrzeczenia na sztandar szkoły oraz zostały pasowane na ucznia. Uroczystego pasowania dokonała pani dyrektor Barbara Konopka. Następnie każdy uczeń zostawił swój odcisk paluszka w pamiątkowej księdze. Po części oficjalnej dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia dostarczyła pierwszakom niezapomnianych wrażeń, rodzicom wiele wzruszeń, nauczycielom i pani dyrektor dumy i radości z nowo przyjętych uczniów.

            Program artystyczny został przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni kl. I pani Anny Ligęzy.

            Kochani Pierwszoklasiści! Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce i powodów do radości!

             

          • KLASY 0-III NA WYCIECZCE

          • 17 października 2019 r. uczniowie klas 0-III udali się po raz pierwszy w tym roku szkolnym na wycieczkę do Ochotnicy Górnej. Celem tejże wycieczki było poszerzenie wiadomości o historii i sztuce ludowej naszej małej ojczyzny – zwiedzanie Muzeum Pamięci Narodowej i Sztuki Ludowej w budynku WOK-u oraz poznanie najbliższej okolicy – Polany Folwark.

            Wycieczka rozpoczęła się od wyjazdu autokarem do Ochotnicy Górnej. Na miejscu udaliśmy się na spotkanie z panem Zdzisławem Błachutem – kierownikiem Wok-u, który w ciekawy sposób zapoznał nas z Muzeum Pamięci Narodowej i Sztuki Ludowej. W muzeum mogliśmy obejrzeć wystawę "Lotnicze ślady w Gorcach". Podczas II wojny światowej u źródeł potoku Jaszcze doszło do katastrofy lotniczej, w której rozbił się amerykański samolot Liberator. Wystawa została poświęcona tej katastrofie. Muzeum prezentuje także stałą wystawę poświęconą historii wsi Ochotnica. W budynku znajduje się replika drewnianej chałupy ochotnickiej z przełomu XIX i XX wieku.

            Drugim punktem wycieczki był spacer na Polanę Folwark w poszukiwaniu śladów jesieni. Najpierw zatrzymaliśmy się przy dzwonach kościelnych i krzyżu na wzgórzu nieopodal kościoła parafialnego w Ochotnicy Górnej. Uczniowie wysłuchali historii powstania tego miejsca. Następnie udaliśmy się w stronę polany. Najmłodsi spędzili miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej, jesiennej przyrody. Wyprawa skończyła się ogniskiem, przy którym wszyscy piekli kiełbaski. Były wesołe gry i zabawy. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Dziękujemy rodzicom za pomoc w opiece nad dziećmi.

          • ŚWIĘTO SZKOŁY

          • 16 X 2019 r. wspominaliśmy 41 rocznicę wyboru Karola kard. Wojtyły na papieża Jana Pawła II. Każdego roku ten dzień to święto patronalne naszej szkoły. Jako społeczność szkolna zgromadziliśmy się w kościele, na wspólnej akademii i Mszy św. o Janie Pawle II. Tematem naszej refleksji stała się rocznica wyboru naszego patrona na papieża, 40 rocznica jego pierwszej podróży apostolskiej do Ojczyzny, oraz rozpoczęcie świętowania jubileuszu 100 rocznicy jego urodzin. Po zakończonej Mszy świętej wraz z pocztem sztandarowym przeszliśmy wszyscy pod pomnik papieża, naszego patrona przed głównym wejściem do budynku szkoły składając tam pamiątkowy wieniec.

          • NICICKI W SZCZAWNICY

          • 12 października 2019 roku zespół regionalny NUCICKI pod opieką p. Agaty Chlipały i Anny Ligęzy pojechał do Szczawnicy, by uświetnić redyk, współorganizowany przez Związek Podhalan w ramach obchodów stulecia istnienia organizacji.

            Jesienią bacowie i juhasi zganiają owce z hal w doliny i oddają je właścicielom, dlatego redyk jesienny nazywa się inaczej łossod.

            Do Szczawnicy pojechała grupa 30 członków zespołu. Najpierw grali, śpiewali i tańczyli w centrum Szczawnicy. Tam mogli również obejrzeć przejście owiec, co było dla nich ogromnym przeżyciem. Następnie udali się na flisacką przystań techniczną, gdzie zaprezentowały się zespoły z różnych regionów.

            NUCICKI przygotowały tradycyjne pieśni i tańce naszego regionu, w tym wiele śpiewek związanych z pasterstwem.

          • KLASY 6 W KINIE HELIOS

          • 15 października klasy szóste wraz z wychowawczyniami: paniami Agnieszką Dydą i Marią Michałczak oraz pod dodatkową opieką pani Beaty Mozdyniewicz udały się do kina Helios w Nowym Sączu na film pt. „Był sobie pies 2”.

            Towarzyszyli nam także uczniowie klas 6 i 7 z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej – Młynne.

            Film dostarczył wielu wrażeń, wszyscy z zaciekawieniem śledzili losy niezwykłego psa, który, czasem z narażeniem życia, opiekował się bohaterką filmu. Po otarciu łez wzruszenia ruszyliśmy w drogę powrotną. Do Ochotnicy dotarliśmy ok 1400.