• VII GMINNY KONKURS HISTORYCZNY

„DZIEJE OCHOTNICY I TYLMANOWEJ”

POD PATRONATEM WÓJTA GMINY OCHOTNICA DOLNA TADEUSZA KRÓLCZYKA

28 kwietnia 2023 roku odbył się finał VII Gminnego Konkursu Historycznego „Dzieje Ochotnicy i Tylmanowej”. Tradycyjnie już uczniowie wszystkich szkół naszej gminy rywalizowali ze sobą, rozwiązując test, którego pytania dotyczyły historii Ochotnicy Dolnej i Górnej oraz Tylmanowej.

Co roku w bibliografii konkursu znajdują się zagadnienia dotyczących lokacji naszych miejscowości i ich dziedzictwa kulturowego. Staramy się jednak urozmaicać tematykę, dlatego przygotowując się do tegorocznej edycji, uczniowie zgłębiali dzieje dworów i dziedziców wszystkich miejscowości oraz kilku naszych gminnych osobliwości, między innymi tylmanowskiej Basty czy Drogi Knurowskiej.

Organizatorami konkursu były Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej oraz Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Dolnej. Z ramienia szkoły za organizację konkursu odpowiadały jak co roku panie: Agata Chlipała, Agnieszka Dyda i Małgorzata Kędzierska. Honorowym Patronatem objął konkurs Pan Tadeusz Królczyk, Wójt Gminy Ochotnica Dolna.

W tym roku w konkursie rywalizowało 22 uczniów, wyłonionych w eliminacjach szkolnych. Podzieleni zostali na dwie kategorie wiekowe: osobno rywalizowali uczniowie klas IV-VI, drugą grupę stanowili natomiast uczniowie klas VII-VIII. W obydwu kategoriach szkoły miały możliwość zgłoszenia po dwóch uczniów.

Na zakończenie, po wspólnym pamiątkowym zdjęciu oraz kilku słowach od organizatorów oraz członków Komisji, wszyscy uczestnicy i opiekunowie otrzymali egzemplarze książek „Tylmanowianie na frontach I wojny światowej” i „Aktu lokacyjnego Tylmanowej od zarania do współczesności 1336-2022” autorstwa Przemysława Stanko.

W skład Komisji Konkursowej weszli:

Wojciech Mulet – autor wielu publikacji historycznych, właściciel Skansenu na Studzionkach w Ochotnicy Górnej i Fundacji Studzieńskiej „Majcherek” – przewodniczący

oraz członkowie:

Halina Ziemianek – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Wychowania, Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

Adam Górnicki – Skarbnik Gminy Ochotnica Dolna,

Barbara Konopka – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej,

Halina Jagieła – Kierowniczka Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej,

Monika Groń – Kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Ochotnicy Dolnej,

Agata Chlipała – nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej.

Rozdanie nagród nastąpi 2 czerwca 2023 roku podczas VII Dnia Regionalnego w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II  w Ochotnicy Dolnej.

WYNIKI KONKURSU

Kategoria I (uczniowie klas IV-VI)

I miejsce: Anna Kozielec – Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Tylmanowej

II miejsce: Dorota Mikołajczyk – Szkoła Podstawowa im. ks. Prof. Józefa Tischnera w Ochotnicy Dolnej,

Dariusz Jagieła - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej,

III miejsce: Hubert Chrobak - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ochotnicy Górnej,

Wyróżnienie 1.: Hubert Jagieła - Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej,

Kamila Chrobak - Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej,

Wyróżnienie 2.: Filip Kiełbasa - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ochotnicy Górnej,

Aleksandra Faltyn - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej.

Kategoria II (uczniowie klas VII i VIII)

I miejsce: Dominika Dąbrowska - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej,

II miejsce: Maria Chlipała - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej,

III miejsce: Piotr Kiełbasa - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ochotnicy Górnej,

Wyróżnienie 1.: Kinga Urbaniak - Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej,

Wyróżnienie 2.: Dawid Głód - Szkoła Podstawowa im. ks. Prof. Józefa Tischnera w Ochotnicy Dolnej,

Julia Prasałowicz - Szkoła Podstawowa im. ks. Prof. Józefa Tischnera w Ochotnicy Dolnej,

Adrian Franasowicz - Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Tylmanowej.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Tekst: Agnieszka Dyda