Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI
Jesień 2018 to ważny czas w życiu naszej szkoły, a zwłaszcza biblioteki szkolnej, gdyż realizowaliśmy działania zaplanowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nasza biblioteka wzbogaciła się dzięki temu o 962 książki zakupione za kwotę 15 000 zł.
Przed zakupem książek zasięgnięto opinii uczniów - zorganizowaliśmy akcję CZYTANIE NA ŻYCZENIE - uczniowie mogli zapisać w Zeszycie Życzeń Czytelniczych tytuły książek, które chcieliby przeczytać lub uważają, że są warte przeczytania. Przeprowadzono wywiady z uczniami, rodzicami i nauczycielami, przy wyborze nowości skorzystaliśmy także z pomocy Gminnej Biblioteki Publicznej i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu.
W każdym oddziale został zrealizowany projekt edukacyjny z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej:
- Bajkowy bal – przebieramy się za postacie z bajek – klasy O.
- Cała Polska czyta dzieciom – uczeń, babcia, rodzic, brat, nauczyciel - klasa I.
- Projektujemy okładkę ulubionej książki – klasa II.
- Poznajemy bajki z całego świata – poszukujemy bajek z różnych krajów i kręgów kulturowych, które wspólnie czytamy. Dzieci po wysłuchaniu bajki rysują ilustracje kojarzące się z przeczytanym tekstem (konkurs)– klasa III.
- Bawimy się w teatr- klasa IV wystawiła dla swoich rówieśników inscenizację "Brzechwa na wesoło".
- Tworzymy klasową ŚCIANĘ CZYTELNICZYCH INSPIRACJI z cytatami, tytułami, ulubionymi autorami czy minirecenzjami przeczytanych książek (V).
- Tworzymy reklamę książki (VI).
- Bawimy się w teatr - inscenizacja fragmentów "Zemsty" – kl. VII.
- Wzór patrioty w literaturze – prezentacje multimedialne - kl. VIII.
- Piszemy recenzje ulubionych książek, najlepsze publikujemy na stronie internetowej szkoły – kl. IIIg.
WYDARZENIA PROMUJĄCE CZYTELNICTWO W SZKOLE:
- Udział w kampanii: „Jak nie czytam jak czytam”,
- Udział w kampanii: Narodowe Czytanie,
- Udział w Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej,
- Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas 0 - III i etap szkolny Konkursu Recytatorskiego im. Jana Pawła II,
- Szkolny Konkurs Recytatorski - eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego,
- Szkolny Konkurs Pięknego Czytania - eliminacja do konkursu gminnego,
- Spotkanie autorskie z p. Renatą Rusnak,
- Wieczór Baśniowy – uczniowie, rodzice i nauczyciele czytają dzieciom wybrane przez siebie fragmenty ulubionych książek 0- IV),
- Konkurs na plakat reklamujący książkę (IV- VI),
- Konkurs na filmik promujących czytelnictwo (VII, VIII, IIIg),
- Kiermasz książek,
- Konkurs wiedzy o „Hobbicie”- IV – IIIg,
- Czytamy maluchom – starsi uczniowie czytają fragmenty baśni i książek dla dzieci uczniom klas 0 – III
- Konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater literacki” – kl. 0 – III.
- Stworzenie kącika czytelniczego w każdej klasie w szkole,
- Wernisaż prac plastycznych promujących książkę,
- Wystawki nowości czytelniczych,
- Konkurs na Przebranie za Postać Baśniową i Literacką - kl. 0 - VI,
- Wyjście uczniów do Gminnej Biblioteki Publicznej,
- Akcje: WYPOŻYCZ KSIĄŻKĘ NA FERIE, WYPOŻYCZ KSIĄŻKĘ NA WAKACJE.
Podsumowaniem działań w ramach projektu było Święto Książki i Czytelnika
Taka impreza, zorganizowana przez bibliotekę szkolną, odbyła się w naszej szkole już po raz trzeci18 grudnia 2018 r. Współorganizatorami tegorocznego Święta były Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Dolnej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Ochotnicy Dolnej.
Już od rana w szkole pojawiło się mnóstwo postaci baśniowych i literackich, gdyż w oddziale O odbywał się Bajkowy Bal, a uczniowie klas 0 - VI wzięli udział Konkursie na Przebranie za Postać Baśniową i Literacką. Najciekawsze przebrania wybrała komisja konkursowa w składzie: Barbara Konopka - dyrektor naszej szkoły, Halina Jagieła z WOK-u, Monika Groń z GBP oraz Agata Chlipała - bibliotekarz. W klasach odbyło się wspólne czytanie fragmentów ulubionych książek.
Następnie klasa IV zaprezentowała uczniom klas 0 - VI inscenizację "Brzechwa na wesoło" przygotowaną pod okiem p. Beaty Dudy, po czym odbyło się wspólne czytanie - nasi goście oraz gimnazjaliści czytali fragmenty utworów dla dzieci.
Na kolejnej lekcji uczniowie klasy VII zaprezentowali kolegom z klas VIII i III gimnazjum fragmenty "Zemsty" przygotowane pod opieką p. Beaty Dudy a potem odbyło się wspólne czytanie. Podobnie jak wcześniej, nasi goście oraz gimnazjaliści czytali uczniom fragmenty książek dla młodzieży.
Finał Święta Książki i Czytelnika to apel, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły oraz zaproszeni goście. Rozpoczęliśmy od spotkania z p. Stanisławą Gołdyn, ochotnicką poetką, prywatnie babcią naszych uczniów, autorką 3 tomików wierszy poświęconych sprawom ważnym i codziennym, w których motywem przewodnim jest Mała Ojczyzna - codzienność i tradycja Ochotnicy. Najpierw nasi uczniowie zaprezentowali wybrane utwory p. Gołdyn, następnie pani Stanisława odczytała kilka swoich wierszy, zadedykowanych młodym ludziom.
Następnie odbyło się rozdanie nagród i wyróżnień w szkolnych konkursach zorganizowanych przez bibliotekę szkolną przy współpracy i pomocy nauczycieli:
- Konkurs Baśniowy Wieczór, kl. 0 – IV,
- Konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater literacki” – kl. 0 – IV,
- Konkurs na plakat reklamujący książkę (IV- VI),
- Konkurs na filmik promujących czytelnictwo (VII, VIII, IIIg),
- Konkurs wiedzy o „Hobbicie”- IV – IIIg,
- Konkurs na Przebranie za Postać Baśniową i Literacką - kl. 0 - VI (konkurs współorganizowany przez bibliotekę szkolną, WOK i GBP).
Uroczystości towarzyszyła wystawa prac uczniowskich - plakatów przygotowanych w ramach projektu przez uczniów klasy VI oraz na konkurs oraz wystawa prac plastycznych wyróżnionych w konkursach dla uczniów klas 0 - IV.
W pierwszym etapie Programu dokonano diagnozy czytelnictwa wśród uczniów, jej wyniki były źródłem wiedzy o tym, jakie książki uczniowie czytają najchętniej. Aby stworzyć warunki umożliwiające realizację programu promującego czytelnictwo, przeanalizowano statystyki czytelnicze i sprawozdanie z pracy bibliotekarza za rok szkolny 2017/2018, przeprowadzono ankietę i wywiady na temat czytelnictwa wśród uczniów. Wnioski z ankiet przedstawiono wychowawcom i rodzicom.
Zgodnie z planem biblioteki i zapisami podstawy programowej przeprowadzono lekcje biblioteczne w każdej klasie, powołano aktyw biblioteczny.
W celu pomiaru skuteczności zrealizowanych zadań w ramach NPRCZ przeprowadzono ewaluację, min. ankiety dla uczniów oraz wywiady z rodzicami, badanie stanu czytelnictwa w klasach. Wnioski zostaną przedstawione na posiedzeniu Rady Pedagogicznej.
Sporządzoną listę książek zaopiniowała pozytywnie Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski.
Bibliotekarz opracował także materiały wskazujące problem obniżenia poziomu czytelnictwa oraz wpływu czytelnictwa na rozwój dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, które zostały umieszczone na stronie szkoły.
Dostosowano organizację pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów:
- umożliwiliśmy wypożyczenia książek również na okres ferii zimowych i letnich,
- w zakupach książek uwzględniliśmy potrzeby uczniów niepełnosprawnych – zakupiono min. książki z dużymi literami, z audiobookami oraz książki terapeutyczne.
Podjęliśmy współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Ochotnicy Dolnej w zakresie:
- planowanie zakupów książek,
- wymiany informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo,
- wymiany informacji na temat aktualnej listy lektur,
- współpracy przy organizacji konkursów, wydarzeń i akcji czytelniczych, min. Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka, Gminny Konkurs Pięknego Czytania, Gminny Konkurs Historyczny, Święto Książki i Czytelnika, spotkanie autorskie z p. Renatą Rusnak,
- zorganizowane wyjścia uczniów kl. IV do biblioteki publicznej.
Współpraca z Biblioteką Pedagogiczną w Nowym Sączu w ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy:
- szkolenia, rozwijanie wiedzy bibliotekarza, wymiana doświadczeń i przykładów dobrych praktyk oraz wypracowywanie nowych rozwiązań,
- wymiana informacji na temat nowości trendów czytelniczych.
Współpraca ze środowiskiem lokalnym:
- Rada Gminy Ochotnica Dolna – współorganizacja Gminnego Konkursu Recytatorskiego (organizacja etapu szkolnego, przygotowanie uczniów, opieka nad uczestnikami),
- spotkanie autorskie z poetką ludową mieszkającą w naszej miejscowości – p. Stanisławą Gołdyn,
- współpraca z Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Ochotnicy Dolnej w zakresie organizacji Święta Książki i Czytelnika.
Agata Chlipała - bibliotekarz