Klasy I i 0 brały udział w warsztatach w ramach projektu "Mała akademia folkloru" odbywających się w MCK Sokół w Nowym Sączu.
Uczniowie tych klas wybrali się na wędrówkę po barwnej krainie wzorów i motywów wykorzystywanych w tradycyjnym zdobnictwie. Dowiedzieli się czym jest etnodizajn, jak wygląda i do czego służy.
Mali poszukiwacze etnograficznych inspiracji mieli okazję poznać tajniki powstawania tradycyjnych wzorów i motywów ludowych oraz ich symbolicznego i obrzędowego znaczenia. Dowiedzieli się także jak wyglądają współczesne oblicza wzornictwa inspirowanego miejscowym folklorem. Następnie każdy z uczestników przygotowywał Osobisty Wzornik Etnodizajnera. Zgromadzony katalog barw, wzorów, motywów i form wykorzystywał do stworzenia własnego projektu, który przenoszony był potem na m.in. T-shirty.
Kontynuacją warsztatów były zajęcia muzyczne, które stanowiły okazję do zapoznania się uczestników z instrumentami pasterskimi oraz tradycyjnym składem muzyki, czyli kapeli. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska, dotknąć i posłuchać jak grają: dudy, basy, trombita, złóbcoki, okaryna i różnego rodzaju piszczałki. Przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki pobawiły się w dawne zabawy, nauczyły się charakterystycznych dla regionu tańców i przyśpiewek. Po wysłuchaniu wykładu wykonały własne instrumenty: piszczałki z patyczków i papieru.
Jest to nasze kolejne spotkanie w ramach tego projektu. Bardzo dziękujemy organizatorom za możliwość uczestnictwa, miłą atmosferę podczas zajęć oraz liczymy na dalszą współpracę.