• RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

logo projektu

Realizacja programu „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”

„Gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi

potrafił udzielać pierwszej pomocy,

ocaliłoby to MILION ludzi rocznie...„

Każdy może nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, gdyż nawet skomplikowanie brzmiąca „resuscytacja” to w rzeczywistości kilka prostych czynności. Jednak od tego, czy znajdzie się ktoś, kto je prawidłowo wykona, może zależeć czyjeś życie. Pamiętaj, że może to dotyczyć Ciebie i Twoich bliskich. Ważne jest by działać sprawnie, zachowując spokój i opanowanie.

Wiadomo, że pierwsze minuty decydują o szansie na przeżycie osoby poszkodowanej i niestety często brak podstawowej wiedzy i umiejętności przyczyniają się do śmierci, której można było zapobiec.

Taką wiedzę przekazano podczas szkolenia ratowniczego w ramach akcji "Ratujemy i Uczymy Ratować" w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej.

Patronem tego szkolenia była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a nasza szkoła jest z jedną z ponad 10 tysięcy placówek oświatowych, którym przekazano wiedzę oraz sprzęt niezbędny do nauki udzielania pierwszej pomocy.

Jak w poprzednie lata, tak i w tym roku szkolnym, w naszej szkole przeprowadzono szkolenia dla uczniów, poprzez nauczenie zasad udzielania pierwszej pomocy, w tym resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Szkolenie odbywało się w ramach zajęć lekcyjnych i objęło wszystkich uczniów klas I-III.

Przeprowadzając zajęcia z zasad udzielania pierwszej pomocy korzystano z propozycji zamieszczonych w materiałach szkoleniowych, jak również z własnych pomysłów i doświadczeń. Dzięki zastosowaniu takich metod jak: drama, „burza mózgów” czy kolorowanki uczniowie łatwiej przyswoili tak cenną wiedzę.

W pracy z uczniami zwracano szczególna uwagę na:

1. Zasady postępowania w celu zachowania własnego bezpieczeństwa.

2. Sposób i zasady powiadamiania służb (Pogotowia, Straży Pożarnej, Policji).

3. Praktyczne zastosowanie pozycji bocznej ustalonej.

4. Poznanie zasad resuscytacji oddechowo – krążeniowej.

Szkolenie uczniów kończyło się egzaminem i otrzymaniem książeczek wraz z certyfikatem Ukończenia Kursu Pierwszej Pomocy. Po zakończeniu szkolenia wysłaliśmy sprawozdanie do Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy o wzorcowym przebiegu akcji szkoleniowej.

Koordynatorami  programu "Ratujemy i Uczymy Ratować"  w naszej szkole są: Anna Ligęza i Roman Wójcik.