• AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA

logo projektu

Realizacja programu profilaktycznego dla kl. I

„Akademia Bezpiecznego Puchatka”.

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2016/17 klasa I realizowała program profilaktyczny „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa jest zadaniem długofalowym i wymagającym dużego zaangażowania ze strony rodziców, jak i nauczycieli.

Program ten odnosił się bezpośrednio do programu wychowawczego szkoły, a także korespondował z realizowanym w kl. pierwszej programem nauczania. Został opracowany przez nauczycieli – metodyków przy współpracy ze specjalistami z Biura Prewencji i Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Obejmował różnorodne działania mające na celu wyposażenie pierwszoklasistów w niezbędną wiedzę i umiejętności o tym, jak być bezpiecznym na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy.

Główne cele i zadania programu to:

- wyposażenie w umiejętności i nawyki bezpiecznego zachowania,

- rozwijanie wyobraźni, myślenia przyczynowo - skutkowego,

- rozwijanie umiejętności przewidywania następstw,

- wyrabianie orientacji przestrzennej i czasowej,

- rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej,

- ukształtowanie w uczniu postawy odpowiedzialności za siebie i za innych,

- ukształtowanie w uczniu postawy odpowiedzialności świadomego uczestnika ruchu drogowego,

- rozwijanie aktywności uczniów, umiejętności samokształcenia oraz stałego doskonalenia.

Podstawowym zamierzeniem realizowanego programu było odejście od encyklopedycznej wiedzy dotyczącej szeroko rozumianego bezpieczeństwa, a w zamian wyposażenie uczniów w umiejętności, praktyczne wiadomości, nawyki i odruchy, które podniosą bezpieczeństwo.

Uczniowie pogłębiali swoją wiedzę poprzez działania praktyczne, spotkanie z policjantem i strażakiem, korzystając z gier komputerowych, programów multimedialnych, Internetu, oglądając filmy edukacyjne czy spektakle o takiej tematyce. Odbywały się wycieczki po okolicy i na skrzyżowanie dróg. Na zakończenie działań pierwszoklasiści brali udział w Ogólnopolskim Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie.

Realizacja tego programu znacząco poprawiła świadomość naszych wychowanków o zagrożeniach, sposobach ich unikania, a w razie potrzeby odpowiedniego działania.